BEZPIECZNE MYCIE SAMOCHODU Z ZEWNĄTRZ – KOMPLEKSOWY PORADNIK

Wychodzimy z założenia, że Twoje auto jest Twoją wizytówką. Mamy nadzieję, że się z nami zgodzisz. Regularne i bezpieczne mycie samochodu nie tylko pozwoli Ci zachować jego estetyczny wygląd, ale także ochroni karoserię przed uszkodzeniami.
Ten poradnik traktuje temat mycia samochodu kompleksowo. Wymienimy akcesoria i preparaty, w które warto się wyposażyć, omówimy 3 etapy, z których składa się własnoręczne mycie auta, a także podpowiemy, czego unikać, by Twoje cztery kółka były w możliwie najlepszej kondycji wizualnej. Let’s go!

akcesoria oraz preparaty niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego mycia samochodu

Oto kilka produktów, bez których trudno byłoby prawidłowo umyć samochód:

  • rękawica z mikrofibry lub długowłosej wełny merynosa
  • 2 wiadra wyposażone w separatory zabrudzeń
  • pianownica (ewentualnie butelka z atomizerem)
  • pędzel do czyszczenia felg
  • mały pędzelek do czyszczenia wszelkich zakamarków
  • szczotka do felg
  • płyn do mycia wstępnego – piana / TFR
  • szampon samochodowy
  • 2 ręczniki dedykowane do osuszania lakieru

Pamiętaj, że wszystkie powyższe produkty możesz kupić w naszym studio.

etap 1: wstępne mycie samochodu

bezpieczne-mycie-auta-wodzislaw-mika-design

UWAGA! Nie rozpoczynaj mycia, kiedy lakier samochodu jest ciepły (np. auto stało w słońcu) ani gdy silnik jest rozgrzany. Najlepiej wykonywać mycie w miejscu zacienionym.

Rozpocznij od nałożenia specjalnego preparatu służącego do rozpuszczania i odspajania zabrudzeń z powierzchni lakieru. Tzw. „piana aktywna” może być aplikowana na lakier samochodu na dwa sposoby:

  • w formie piany: w tym przypadku będziesz potrzebował specjalnej butelki pod ciśnieniem z dyszą pieniącą lub pianownicy przykręcanej do myjki ciśnieniowej
  • w formie cieczy: odpowiednio rozcieńcz preparat służący do mycia wstępnego, a następnie zaaplikuj go przy pomocy butelki z atomizerem

Produkt pozostawiamy na lakierze samochodu na kilka minut. Nie powinieneś dopuścić, by ciecz zaschła lub odparowała, ponieważ w niektórych przypadkach może to doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Po kilku minutach dokładnie spłucz preparat. Im więcej zanieczyszczeń ściągniesz w ten sposób, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo porysowania lakieru podczas mycia zasadniczego.

etap 2: zasadnicze mycie samochodu

mycie-zasadnicze-auto-detailing-rybnik-mika-design

Ten etap mycia rozpocznij od dachu, a następnie okrążaj samochód, schodząc stopniowo coraz niżej. Jest to bardzo istotne, ponieważ dolne partie auta są zawsze mocniej zabrudzone przez piasek, błoto itd. Dzięki myciu od góry do dołu zminimalizujesz ryzyko porysowania lakieru.

Jeśli dysponujesz dwoma wiadrami, po doczyszczeniu danego fragmentu lakieru rękawicę zamocz i opłucz z brudu w wiadrze z samą wodą, a następnie zanurz ją do drugiego wiadra, w którym będzie woda z szamponem. I tak fragment za fragmentem.

Pamiętaj o otwarciu drzwi, bagażnika oraz klapki wlewu paliwa, gdyż tam również zbiera się brud.
Na końcu umyj koła i nadkola. Do tej czynności możesz użyć specjalnych preparatów i akcesoriów. Jeżeli felgi są myte i konserwowane na bieżąco, powinna wystarczyć Ci szczotka, rękawica oraz szampon.
Po zakończeniu mycia zasadniczego dokładnie opłucz samochód.

etap 3: suszenie samochodu

Osuszanie samochodu zacznij od dachu, a następnie okrążaj samochód, schodząc stopniowo coraz niżej, tak samo jak podczas poprzedniego etapu. Staraj się unikać tarcia oraz zbyt mocnego nacisku na lakier w trakcie wykonywania ruchów ręcznikiem. Wystarczy, że położysz ręcznik na samochodzie – woda wsiąknie sama.

Opcjonalnie, po wysuszeniu pojazdu możesz nałożyć na lakier specjalne preparaty konserwująco-nabłyszczające.

My polecamy szczególnie:

  • Quick Wax
  • Quick Detailer

Mamy nadzieję, że teraz będziesz chętniej i częściej myć swój samochód. A jeśli nie masz na to czasu lub warunków – zapraszamy do nas na mycie ręczne lub mycie detailingowe – wykonamy tę pracę za Ciebie. Nie jesteś przekonany? Zobacz, jakie opinie wystawili nam klienci w google maps.
W kolejnym artykule podpowiemy Ci, jak pielęgnować samochód, jeśli jest on oklejony folią PPF, folią do zmiany koloru lub pokryty powłoką ceramiczną, ponieważ pielęgnacja tak zabezpieczonej karoserii rządzi się nieco innymi prawami.

Jeśli chcesz mieć ten poradnik o bezpiecznym myciu samochodu zawsze przy sobie, pobierz go i wydrukuj. Udostępniamy Ci go zupełnie za darmo:

Scroll to Top
× Napisz do nas!